Muzikinė pjesė „SAMUDARIPEN. Mergaitė iš vagono“
Rugpjūčio 2 d., 18 val. Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje
RENGINYS NEMOKAMAS
BŪTINA REGISTRACIJA el. paštu: sareromalt@gmail.com
2019 m. birželio 27 d. Lietuvos Respublikos Seimas pripažino rugpjūčio 2-ąją Romų genocido atminimo diena: https://www.lrt.lt/
Apie Europoje vykdytą romų tautos genocidą iki šiol nebuvo daug kalbama, nebuvo pasakojama taip plačiai, kaip, pavyzdžiui, apie žydų tautos holokaustą. Tačiau jis vyko. Lietuvoje sunaikinta – išvežta į koncentracijos stovyklas bei nužudyta – trečdalis visų Lietuvos romų. Iki tol draugiškai ir saugiai gyvenę Lietuvoje, romai buvo arba šaudomi vietoje, arba išvežami ir nužudomi po sunkių kankinimų bei medicininių eksperimentų. Ypač nuo daktaro Mengelės eksperimentų nukentėjo romų vaikai – yra žinomi siaubingi faktai apie bandymus su vaikais, susiuvant jiems nugaras, išlupant akis, girdant nuodais ar keičiant lytį.
Siekiant paminėti bei pagerbti šių skaudžių įvykių aukas, Lietuvos romų bendruomenės ansamblis Sare Roma kartu su kitais atlikėjais sukūrė muzikinę pjesę „Samudaripen. Mergaitė iš vagono“, režisierius Marius Jampolskis. Šiai pjesei pasirinktas tikras įvykis: mergaitė iš vagono, Settela – dešimtmetė romė Anna Maria Steinbach, buvo išvežta su šeima į koncentracijos stovyklą Aušvice, kur po trijų mėnesių kartu su savo mama, broliais ir seserimis, buvo nužudyta dujų kameroje.
Trumpas siužetas: romų šeima važiuoja vagone į koncentracijos stovyklą, o gretimais bėgiais važiuoja ir žydų šeimos. Trumpuose sustojimuose romų mergaitė susimojuoja su žydų berniuku, bet vieną dieną vagonui sustojus, mergaitė nebeturi kam pamojuoti… Kelionės metu romai nepraranda vilties, dainuoja, netgi šoka. Tačiau visko pabaigoje lieka tik vėjo sklaidomi pelenai…
Kūrinius atlieka žydų kilmės operos solistas Erikas Klincevičius, Judita Leitaitė, romų atlikėjas Ištvanas Kvik, ansamblis Sare Roma, Giunter Light orkestras, Rakija Klezmer Orkestar, perkusija: Arkadijus Gotesmanas. Pagrindinę veikėją vaidina romų mergaitė. Pagal jau esančią tikrą romų mergaitės Settelos istoriją sukurtas scenarijus, muzika, atitinkami kūriniai, pritaikytos aranžuotės, video projekcijos. Šiam vaidinimui buvo pagamintos specialios vagono dekoracijos, sukurtas garso takelis, speciali šviesos instaliacija, titrai bei video filmas, rodomas ekrane. Tiek kultūrinė, tiek meninė šio veikalo vertė buvo įvertinta gausybe straipsnių ,atsiliepimų, po premjeros, kuri įvyko 2018 m. rugpjūčio 2-ąją Vilniaus Rotušėje. Atsiliepimai po premjeros buvo ypatingi – dauguma dalijosi įspūdžiais, jog seniai nebuvo regėję tokio stipraus veikalo. Tad buvo nuspręsta pjesę vežti ir rodyti visai Lietuvai. Pjesė buvo Romų visuomenės centro užsakymu darkart parodyta Vilniaus Rotušėje, o 2019 m., finansuojant Europos socialinio fondo agentūros remiamo projekto – Panevėžyje bei Šiauliuose.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.