Vieversynės giesmininkai | Juvelyrės Nijolės Jovarienės papuošalų ekspozicija
Parodos atidarymas vyks spalio 28 d., 17 val., pilyje, istorinio festivalio „Pilies diena“ metu.
Paroda veiks: spalio 28 – gruodžio 31 d.
Juvelyrika – tai sau pačiai įrodymas ir patvirtinimas, kad turiu ryšį su savu Kūrėju, mažoje erdvėje išreikšti estetinį jautrumą ir skirtingų laikmečių kultūrą. Metalo darbai iš senovinių, istoriją turinčių detalių – tai įdomi kelionė po laiką ir erdvę, pilną atradimų ir emocijų, kai eigoje įvyksta transformacija, – Nijolė Jovarienė.
Juvelyras, dėstytojas Egidijus Strackas teigia, kad Nijolė Jovarienė – savitą koncepciją ir stilių turinti menininkė, naudojanti naujus, neformalius darbo metodus, savo originaliu požiūriu papildanti juvelyrų gildiją kūriniais, kurie gali drąsiai lygiuotis su kitų kūrėjų darbais, yra nešiojami su meile: „Tikiuosi, kad menininkė ir toliau liks ištikima pasirinktoms temoms bei dar ne kartą nustebins mus savo naujomis kolekcijomis.“
Ekspozicijoje Raudondvario dvare pristatomi paukščiai „Giesmininkai“ – tai tarptautiniam menininkų susitikimui „Vieversynė 2022“ kurti darbai. Šių juvelyrikos dirbinių koncepcija – apmąstymas apie tai, kaip viskas prasidėjo Žemėje, emocinis ryšys bei harmonija tarp Žmogaus ir Paukščio.
Sukurtuose papuošaluose – paukščiuose – atgyja senovinės, išraiškingos, įdomios savo praeitimi detalės. Tai – kelionė laiku, delikati improvizacija: ar senoviniam metalui patiks naujoje erdvėje, naujoje meninėje fantazijoje. Papuošalo prabanga išreiškiama savitumu ir senoviniais akcentais. Reikia pabrėžti, kad papuošalai kuriami tik rankų darbu, todėl yra archajiškai grubūs. Menininkės nuomone, papuošalo kokybės suvokimą nulemia jo sukelti jausmai, o jos ekstravagantiškos kūrybos gerbėjos teigia, jog nešiojant individualiai sukurtas vienetines puošmenas, jaučia unikalią antikvarinių detalių dvasią.
Kalbėdama apie savo inspiracijas, menininkė teigia: „Pagarbus požiūris į visą Kūriniją, į praeitį, kelionės po muziejus – tai svarbiausia mano kūrybai ir yra didžiausias įkvėpimas. Labai vertinu prasmingumą, originalumą ir, svarbiausia, patį kūrybos procesą. Matau grožį, kai jo ieškau, o kurdama pajaučiu emocinį ryšį su kūriniu, metalu, senovine detale. Manau, jog asmenybės, besidominčios antikvariniais daiktais – išsilavinusios, inteligentiškos, jautrios, dėmesingos ir pagarbios praeičiai, protėviams, istorijai ir tikroms vertybėms.“
Kauno taikomosios dailės mokykloje menininkė įgijo „Dailiųjų metalo dirbinių gamintojo“ diplomą.
Surengtos parodos:
Sakrali būtis. Paroda Šv. Kalėdų tema: eglutės, Šv. Kūčių valgiai, Šv. Kalėdų Saulė, Trys Karaliai. Kauno menų mokykla. Gruodis, 2014.
Metalo švelni esatis. Perkūno namas, Kaunas. Rugsėjis, 2018.
„8“, Lietuvių menininkų paroda Berlyne. Ausstellung der litauischen Künstler. Berolina-Galerie im Rathaus Alt Mitte. Berlyno rotušė, Vokietija. Gegužė, 2019.
Metalo Metamorfozės. Galerija „Balta“, Kaunas. Rugpjūtis, 2019.
VII Motyvai Metale. Perkūno namas, Kaunas. Rugpjūtis, 2020.
30 ARTISTS, 30 ARTWORKS: Bronze Bird. Artsonline Web Art Gallery, Online Group Art Exhibition. „Bronzos paukštis‘‘ tarptautiniame 30 menininkų kūrinių kataloge, Turkija. Gruodis, 2021.
Giesmininkai, Vieversynė 2022. Tarptautinis menininkų susitikimas „Vieversynė 2022“. Tarptautinė paroda Rokiškio dvare. Liepa, 2022.
Budapest Jewelry Week 2022, Paradox: „The Cesarean section“ („Cezario pjūvis“). Šiuolaikinės tarptautinės juvelyrikos savaitės Budapešte žiuri ir teisėjo Gijs Bakker atrinkto kūrinio „Cezario pjūvis“ eksponavimas centrinėje parodoje. Hybridart Space gallery, Budapeštas. Rugsėjis, 2022.